21 kwietnia w Warszawie obradowała Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski

Opublikowano: 24 kwietnia 2023 r.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze inicjatywy duszpasterskie dotyczące Duszpasterstwa Rodzin. Bp Śmigiel poinformował, że trwają prace nad aktualizacją treści Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin z 2003 roku. „Dyrektorium powstało 20 lat temu, dlatego niektóre teksty trzeba poprawić, czy opracować na nowo. Wiele się przez ten czas zmieniło, żyjemy w zupełnie innej sytuacji i Dyrektorium wymaga od nas pewnych aktualizacji” – powiedział.

W kontekście zmian treści Dyrektorium, podjęto dyskusję na temat duszpasterstwa osób będących w sytuacjach nieregularnych. Podstawą do rozmów była propozycja tekstu do Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, przygotowana i przedstawiona na forum przez ks. dr. hab. Jacka Golenia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „Podjęliśmy ten temat, ponieważ uzgodnienie drogi postępowania z osobami, które są w sytuacjach nieregularnych, wymaga dużej wiedzy teologicznej, wrażliwości pastoralnej, ale również postępowania zgodnie z nauką Kościoła” – powiedział Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Kolejny z tematów dotyczył zbliżającej się beatyfikacji Rodziny Ulmów. Jak podkreślił bp Śmigiel, jest to wyjątkowe zadanie dla Duszpasterstwa Rodzin, „aby świadectwem świętości Rodziny Ulmów, która otwarta była na życie i karmiła się Słowem Bożym, zainspirować rodziny w całej Polsce”.

Jednym z pomysłów jest peregrynacja relikwii Rodziny z Markowej. Propozycja Rady ds. Rodziny została już zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski. „Chcemy wykorzystać duszpastersko wielki dar, jakim jest beatyfikacja Rodziny Ulmów. Podjęliśmy kroki, żeby to wydarzenie było prawdziwym świętem dla rodzin w Polsce. Cieszymy się, bo peregrynacja relikwii po wszystkich diecezjach rozpocznie się 24 września br. w Częstochowie, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę. Przez cały rok relikwie będą odwiedzać kolejne diecezje” – podkreślił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP ks. dr Robert Wielądek.

Ks. Wielądek zwrócił również uwagę na to, że w przypadku Rodziny Ulmów poruszająca jest ich „świętość w codzienności”, co pokazuje, że nie jest ona zarezerwowana, jak mogłoby się wydawać, jedynie dla wybranych. „Przykład Rodziny Ulmów pokazuje, że Pan Bóg z łaską świętości przychodzi tam, gdzie żyjemy, do naszych domów, do naszych rodzin” – mówił Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP.

BP KEP