4. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

Opublikowano: 5 maja 2023 r.

Zaproszenie bpa Wiesława Szlachetki, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet

Szanowne Panie,

z radością Was informuję, że w dniu 21 maja odbędzie się 4. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa Jezusa:„Odwagi! Nie bójcie się!”. W czasach pełnych niepokoju i przemocy, w których cywilizacja śmierci zdaje się górować nad cywilizacją życia i miłości, to wezwanie i jednocześnie zapewnienie jest nam szczególnie potrzebne.

Dla wierzących kobiet najpiękniejszym symbolem odwagi jest Matka Jezusa – Maryja, która z miłości do Boga i człowieka zgodziła się na realizację w swoim życiu Bożego planu zbawienia. Jak pisał św. Jan Paweł II „Maryja jawi się nam jako przykład odważnej nadziei i czynnej miłości: kroczyła Ona w nadziei, z uległą gotowością (…) przeżywała miłość przyjmując wszystkie jej wymogi, włącznie z najpełniejszym darem i największą ofiarą. Wierni Jej przykładowi winniśmy również pozostawać mocni nadzieją (…)”.

Z wdzięczności za obecność Matki Pana w polskim Narodzie, w 1982 r. kobiety złożyły na Jasnej Górze swój dar – kielich mszalny, zwany „Kielichem Życia i Przemiany”. Umieszczono na nim postaci czterech wielkich Polek, wśród których jest sługa Boża Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz. W tym roku, obok Maryi, chcemy uczynić ją przewodniczką dla wszystkich kobiet. Ta niezwykła Polka, wpatrzona w Jezusa i Maryję odważnie stawiała granice złu, ratując nowe życie. Przyjmując porody w obozie koncentracyjnym, z ogromną determinacją służyła matkom przywracając im godność i człowieczeństwo. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei. Jednocześnie jak Maryja, była człowiekiem modlitwy i zawierzenia. Swoją siłę czerpała z życia sakramentami. Odwaga w naśladowaniu Jezusa w trosce o najsłabszych i bezbronnych oraz poniżonych była owocem jej relacji z Bogiem stwórcą i dawcą życia. Dlatego chcemy razem z nią prosić Maryję przed Jej cudownym wizerunkiem, aby uczyła współczesne kobiety wierności i odwagi kroczenia za Jezusem oraz dawania o Nim świadectwa.

W imieniu własnym oraz Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i organizatorów: Archidiecezji Łódzkiej i Diecezji Łowickiej pragnę serdecznie zaprosić Was wszystkie – zrzeszone w grupach, wspólnotach, fundacjach i stowarzyszeniach działających przy parafiach z posługującymi Wam duszpasterzami na to niezwykłe spotkanie pełne mocy i modlitwy. Proszę, przekażcie moje serdeczne zaproszenie wszystkim kobietom: Waszym mamom, babciom, przyjaciółkom, siostrom i koleżankom oraz umieśćcie krótkie ogłoszenie o naszej pielgrzymce na swoich stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Proszę też poinformować Panie, które osobiście nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, o możliwości pielgrzymowania duchowego za pośrednictwem kanału YouTube Sanktuarium Jasnogórskiego, strony internetowej Episkopatu Polski oraz strony internetowej i profilu Fb projektu „KierunekNiebo.pl”. Chciałbym, abyśmy wspólnie – kobiety i kapłani – gromadząc się przy naszej Matce i Królowej wraz ze Sługą Bożą Stanisławą Leszczyńską, wypraszali u Bożego Syna dla wszystkich kobiet łaskę takiej odwagi, jaką miała położna z Auschwitz.

PROGRAM PIELGRZYMKI

12:00 MODLITWA ANIOŁ PAŃSKI I WPROWADZENIE (s. o. Augustyna Kordeckiego)

12:10 KONFERENCJA „ODWAGA CODZIENNOŚCI” – o. TOMASZ NOWAK OP

13:00 „POTRZEBA FORMACJI” – s. Anna Maria Pudełko AP

13:15 „STANISŁAWA LESZCZYŃSKA – WZÓR DLA NAS” – AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA

14:00 MSZA ŚWIĘTA Z AKTEM ZAWIERZENIA KOBIET MATCE BOŻEJ (Kaplica Cudownego Obrazu)

16:15 MODLITWA RÓŻAŃCOWA

TUTAJ MOŻESZ ZAPISAĆ SIĘ NA PIELGRZYMKĘ, JEŚLI CHCESZ JECHAĆ Z WARSZAWY: WYJAZD Z WARSZAWY

  • WIELICZKA: ul. A. Mickiewicza, zatoczka przy Szkole Podstawowej nr 2. Zapisy: MONIKA tel. 602 756 457
  • STANIĄTKI: parking przy klasztorze. Zapisy: EWA, tel. 509 063 637
  • KRAKÓW: Plac Matejki. Zapisy: ROZALIA, tel. 606 872 280
  • LUBACZÓW: parking przy Miejskim Domu Kultury. Zapisy: Alina, tel. 792 464 772