Ks. prof. P. Bortkiewicz: Lekarz ma prawo i obowiązek kierować się sumieniem

Myślę, że warto uświadamiać społeczeństwu tę sprawę, że w dobie podnoszenia takich wartości jak wolność, tolerancja, pluralizm istnieje wartość naczelna, jaką jest sumienie podporządkowane prawdzie i lekarz ma prawo i obowiązek kierować się tym sumieniem – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja o celu Marszu dla Życia w Paryżu ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W najbliższą niedzielę już po raz 13. ulicami Paryża przejdzie Marsz dla Życia.

Tegoroczna inicjatywa skupi się wokół klauzuli sumienia w zawodzie lekarza. Marsz ma przekonać Francuzów, aby ci uznawali prawo do sprzeciwu sumienia medyków w sytuacji m.in. zabijania dzieci nienarodzonych.

Uczestnicy pochodu będą też apelować o ochronę każdego poczętego życia. Organizatorem marszu są organizacje i stowarzyszenia katolickie.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wskazał, że pomimo prób marginalizacji ludzkiego życia, inicjatywy takie jak marsze poruszają sumienia obywateli.

– Marsze dla życia organizowane w wielu krajach są bezcenną inicjatywą, która płynie na przekór potężnemu nurtowi kultury śmierci. One w sposób naoczny i spektakularny uświadamiają pewne podstawowe prawdy. Taki marsz odbył się kilka dni temu w Chicago. Zgromadził wielu młodych ludzi. Te marsze amerykańskie będą odbywały się w ramach pokazania, że ruchy pro-life mają charakter naukowy – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Klauzula sumienia to problem uniwersalny. Myślę, że warto uświadamiać społeczeństwu tę sprawę, że w dobie podnoszenia takich wartości jak wolność, tolerancja, pluralizm istnieje wartość naczelna, jaką jest sumienie podporządkowane prawdzie i lekarz ma prawo i obowiązek kierować się tym sumieniem. Gwałcenie tej klauzuli jest gwałceniem tzw. wartości europejskich, do których UE tak często się odwołuje – dodał.

Marsz dla Życia, który przejdzie ulicami Paryża, odbędzie się przy wsparciu Ojca św. Franciszka. Biskup Rzymu zachęcił do udziału w nim za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego we Francji.

W swoim przesłaniu papież zwraca uwagę, że wszelkie zło na świecie bierze się z braku szacunku dla życia. Ojciec Święty już wielokrotnie zachęcał do nieustannego świadectwa niezbywalnych wartości takich jak godność człowieka i godność życia.

www.radiomaryja.pl