Światowy Dzień Małżeństwa

Rodzaj:
Warsztaty
Data rozpoczęcia:
11.02.2024 14:00
Data zakończenia:
11.02.2024 20:00
Diecezja:
Gliwicka
Miejscowość
Gliwice
Koordynator:
Katarzyna Kamińska-Jurkiewicz
E-mail:
Telefon:
+48 501 397 904
Koszt:
Za warsztaty
Uczestnicy:
Małżeństwa
Światowy Dzień Małżeństwa (World Marriage Day – WMD) obchodzony jest w drugą niedzielę lutego. Termin ten jest nieprzypadkowy – w okolicach powszechnie znanych walentynek, z tą różnicą, że promuje, a jednocześnie podkreśla, wagę sakramentalnego związku małżeńskiego dla funkcjonowania rodzin i społeczeństw. Inicjatywa ta zwraca również szczególną uwagę na piękno wierności, poświęcenia i radości w życiu codziennym małżonków.

Pomysł świętowania zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1981 roku wśród świeckich małżeństw. W dwa lata później zyskał aprobatę organizacji Worldwide Marriage Encounter (Światowe Spotkania Małżeńskie) i inicjatywie tej nadano miano „Światowego Dnia Małżeństwa”. A w roku 1993 święto zyskało apostolskie błogosławieństwo św. Jana Pawła II.

„Miłujcie się wzajemnie” (J 15,12), te słowa zaczerpnięte z Jezusowego testamentu stały się hasłem ŚDM. Mają one charakter wyzwania dla każdego człowieka, który chce podjąć niełatwą, ale piękną drogę małżeństwa.

Plan spotkania:
14:00 – Dom św. Jacka – Warsztaty komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie” prowadzone przez Katarzynę i Michała Jurkiewiczów.
16:00 – kościół pw. św. Jacka – Msza św. pod przewodnictwem i homilią ks. prof. Jana Kochla, z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwem relikwiami św. Małżonków Zelii i Ludwika Martin.
17:30 – Dom św. Jacka – Poczęstunek
18:30 – Dom św. Jacka – Koncert zespołu „Trio” pt. “Pieśń nad Pieśniami”.