Bp Dec: rodzina jest pierwszą i najważniejszą szkołą wychowania

Opublikowano: 31 maja 2015 r.

Rodzina jest pierwszą i najważniejszą szkołą wychowania. To jest fundament, na którym należy budować trwałą przyszłość rodziny. To zadanie na dzisiejsze czasy dla wszystkich małżonków – zaapelował biskup świdnicki Ignacy Dec w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, przewodnicząc 30 maja 11. pielgrzymce małżeństw i rodzin diecezji świdnickiej. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich było jednym z elementów Mszy św. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Zaczynamy od nowa z Maryją!”.

W homilii biskup świdnicki zwrócił szczególną uwagę na sprawę przekazu wiary w rodzinie, jako sprawę religijnego wychowania. – Rodzina jest pierwszą instytucją wychowawczą. To w rodzinie powinny być przekazywane same dobre wzorce, które w późniejszych latach u dorastających dzieci uwidaczniają się w miłość do rodziców, do Boga oraz drugiego człowieka – podkreślił bp Dec.

Przywołując adhortację Jana Pawła II „Familiaris consortio” kaznodzieja wskazał, że spośród wielu widocznych funkcji, jakie są poruszane w tym dokumencie na temat rodziny, dwie są bardzo ważne: prokreacja, czyli rodzina jest miejscem odradzania się świata, gdzie istoty ludzkie się rodzą i przychodzą na świat oraz funkcja wychowawcza, czyli przekazu wartości moralnych i religijnych.

Bp Dec zwrócił też uwagę, aby rodzice przekazując wartości religijne swoim dzieciom nie przedstawiali Boga w dwóch skrajnych postawach. Jako rygorystę, który stoi na każdym rogu, aby kogoś przyłapać na popełnianym grzechu, lub w drugiej skrajnej postawie, ukazując Boga, jako kolegę, który na wszystko pozwala, na wszystko się godzi. – Tak nie należy postępować, gdyż jest to ukazywanie błędnego wizerunku Boga. Należy przedstawiać naszego Stwórcę, jako prawdziwego Boga, szczególnie miłującego dzieci.

Kaznodzieja dodał przy tym, że każde dziecko, które przychodzi na świat jest wielkim darem i skarbem, o który należy się jak najlepiej troszczyć. – Żaden rodzic, nie może o tym zapomnieć, bo to sam Bóg obdarzył ich potomstwem – mówił bp Dec.

źródło: http://ekai.pl/diecezje/swidnicka/x89595/bp-dec-rodzina-jest-pierwsza-i-najwazniejsza-szkola-wychowania/
Po skończonej homilii biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył obrzędom odnowienia przysięgi małżeńskiej.

Władysław i Irena są małżeństwem od 38 lat i pochodzą ze Śląska. – Zwiedzając sanktuarium usłyszeliśmy, że Msza św. będzie sprawowana w intencji małżeństw pod przewodnictwem biskupa, wiec zostaliśmy. Podczas tej Eucharystii modliliśmy się o dalsze łaski dla całej naszej rodziny – mówią. – Mamy troje dzieci i dwoje wnuków. Pierwszy raz od zawarcia małżeństwa odnawialiśmy swe przyrzeczenia. Łzy płynęły same z oczu. Jesteśmy bardzo tym przejęci – dodają. Młodszym stażem małżonkom, tak licznie w tym miejscu zgromadzonym, życzymy wytrwałości i ciągłego odkrywania się nawzajem oraz przekazywania dobrych wzorców godnego życia swoim dzieciom. – Raz jeszcze dziękujemy, za to duchowe przeżycie i za możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, to jeszcze bardziej nas scementowało – twierdzą zgodnie.