Vademecum dla duszpasterzy związków niesakramentalnych

Opublikowano: 9 czerwca 2016 r.
Jest potrzeba opracowania kompendium dla księży, świeckich oraz wspólnot i osób zajmujących się osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych – zgodzili się uczestnicy ogólnopolskiego spotkania duszpasterzy par niesakramentalnych, które odbyło się 24 maja w Warszawie.
– Takie opracowanie potrzebne jest nie tylko duszpasterzom takich związków, ale każdemu spowiednikowi – zwrócił uwagę ks. Przemysław Drąg Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, z inicjatywy którego spotkanie się odbyło. – Vademecum zostanie opracowane w oparciu o dokumenty Kościoła i uwagi księży zajmujących się parami niesakramentalnymi. Będzie również uwzględniało wezwanie adhortacji „Amoris laetitia” do towarzyszenia osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych, rozeznawania ich konkretnej sytuacji oraz włączania ich – w możliwym wymiarze – w życie wspólnoty parafialnej.
Bp Jan Wątroba Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że na co dzień największe wyzwanie w tym obszarze staje przed spowiednikami, którzy muszą mierzyć się „sam na sam” z konkretnym przypadkiem. Biskup Wątroba wskazywał, iż Kościół w Polsce winien dołożyć starań, by w praktyce duszpasterskiej nie pojawiały się różne drogi postępowania czy interpretowania nauki Kościoła. Dodał również, że wobec zwiększającej się liczby osób żyjących bez łaski sakramentu konieczne jest powołanie duszpasterza par niesakramentalnych w diecezjach, w których go do tej pory nie było – powinno to nastąpić „czym prędzej”.
Kolejne spotkanie duszpasterzy związków niesakramentalnych odbędzie się jesienią br.