Marsz dla Życia w Paryżu

Opublikowano: 21 stycznia 2019 r.

W niedzielę ulicami Paryża przeszło 40 tysięcy osób. Manifestację w obronie życia i przeciw aborcji zorganizowało 15 stowarzyszeń obrony życia, w przededniu debat w parlamencie francuskim na temat zmian ustawy o tzw. dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Marsze odbywają się od 2005, gdy mija kolejna rocznica uchwalenia 17 stycznia 1975 tzw. ustawy Simone Veil, dopuszczającej we Francji aborcję.

Przed wyruszeniem uczestnikom Marszu dla Życia nuncjusz apostolski we Francji, abp Luigi Ventura, odczytał przesłanie i pozdrowił ich od papieża Franciszka.

W innym miejscu stolicy stowarzyszenia feministyczne zorganizowały demonstrację, która zgromadziła 200-300 osób o przeciwnych poglądach – „Aborcja jest moim prawem, zdelegalizować integrystów” – krzyczeli manifestanci, w większości kobiety.

15 stycznia Rada Stała Konferencji Biskupów Francji wyraziła głębokie ubolewanie z powodu planów zasadniczych zmian w ustawodawstwie o IVG. Chodzi szczególnie o zastąpienie sformułowań o „sytuacji biedy kobiety” (gdy chodzi o warunki dopuszczające aborcję) słowami „[kobieta], która nie chce kontynuować ciąży”. Hierarchowie wezwali wszystkie osoby pracujące w systemie oświaty i wychowania w szkołach i wyższych uczelniach oraz w ruchach młodzieżowych do mobilizacji w celu lepszej i skuteczniejszej edukacji młodzieży.

Ocenia się, że od czasu wprowadzenia ustawy o IVG w 1975 w kraju nad Sekwaną dokonuje się rocznie średnio ok. 230 tys. aborcji. Przerwania ciąży dokonuje przeciętnie jedna Francuzka na trzy.

www.glosdlazycia.pl