Spotkała się Rada ds. Rodziny

Opublikowano: 16 lutego 2019 r.

Odnowa przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie, formacja rodzin oraz refleksja nad tym, jak w ramach duszpasterstwa rodzin pomóc małżeństwom na każdym etapie ich rozwoju – to główne tematy obrad Rady ds. Rodziny, która spotkała się 15 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.

„Bardzo się cieszę, że w tym spotkaniu wzięło udział wielu konsultorów z całej Polski” – powiedział przewodniczący bp Wiesław Śmigiel, podsumowując obrady Rady ds. Rodziny. „Tematem spotkania była odnowa przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie. Gdzie akcent położony był na słowie odnowa” – podkreślił. Jak zauważył, są programy przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie, ale „zmienia się sytuacja, pojawiają się nowe problemy i nowe wyzwania”.

W związku z tym – jak relacjonował – członkowie Rady oraz jej konsultorzy zastanawiali się nad tym, jak dostosować lokalny polski program przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie do wymogów czasu i do współczesnego nauczania Kościoła, również w kontekście papieskiej Amoris Laetitia. „Zwróciliśmy też uwagę na to, że duszpasterstwo rodzin to nie tylko przygotowanie do małżeństwa, ale to jest proces, to jest formacja, a formacja wymaga czasu” – powiedział bp Śmigiel. Zaznaczył, że  istnieje potrzeba formacji najpierw młodych ludzi do sakramentu małżeństwa i do życia w rodzinie, a potem potrzeba formacji samych rodzin, które – jak zauważył – przeżywają coraz więcej problemów i kryzysów.  „Zastanawialiśmy się , jak w ramach duszpasterstwa rodzin pomóc małżeństwom na każdym etapie ich rozwoju” – powiedział bp Śmigiel.

Podczas spotkania zaprezentowano Podręcznik Duszpasterstwa Rodzin w języku angielskim.  Publikacja pod redakcją ks. J. Golenia, ks. R. Kamińskiego i ks. G. Pyźlaka jest zmienioną i zaktualizowaną, anglojęzyczną wersją podręcznika z duszpasterstwa rodzin wydanego w 2013 roku.

Następne spotkanie rady ds. Rodziny odbędzie się we wrześniu na Jasnej Górze. W tym czasie ma też miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin oraz spotkanie z doradcami życia rodzinnego ze wszystkich diecezji.

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel o głównych tematach obrad Rady ds. Rodziny KEP Posłuchaj 

Album – Spotkanie Rady ds. Rodziny