Spotkanie dla nauczycieli i instruktorów PSNPR

Opublikowano: 8 lutego 2019 r.

W dniach 1–3 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, odbyły się ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli metody objawowo – termicznej podwójnego sprawdzenia. Warsztaty były okazją do pogłębienia wiedzy teoretycznej i praktycznej przydatnej w pracy nauczyciela z parami uczącymi się metody rozpoznawania płodności, do przedyskutowania problemów i trudności w nauczaniu metody oraz do wymiany doświadczeń i planów na przyszłość. W warsztatach wzięło udział ponad 70 osób nauczycieli metody oraz doradców życia rodzinnego z całej Polski.

Agnieszka Tokarz, położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, instruktor metody NPR przedstawiła temat: „Powrót płodności po porodzie. Laktacja. Dr Piotr Broda specjalista ginekologii i położnictwa, naprotechnolog, androlog, specjalizujący się w endokrynologii przypomniał Fizjologię płodności kobiety i mężczyzny. Regulację hormonalna cyklu miesiączkowego, oogenezy i spermatogenezy. Cykl prawidłowy. Przegląd „antykoncepcji” dziś stosowanej i jej wpływ na organizm i zdrowie prokreacyjne kobiety i mężczyzny. Odległe skutki stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Wieczorem w sobotę uczestnicy dyskutowali nad lękiem przed płodnością, warsztaty poprowadzili Mirka Szymaniak, s Kinga Skórska psychoterapeuta, oraz ks. dr Dariusz Larus, psychoterapeuta. Niedzielne przedpołudnie wykład o premenopauzie, objawach typowych dla premenopauzy i wykładnikach zaburzeń zdrowia kobiety przedstawiła dr Iwona Rawicka. W sobotę uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr. hab. kan. Franciszka Jabłońskiego – diecezjalnego duszpasterza rodzin.

Nie zabrakło warsztatów z kartami obserwacji oraz analizy przypadków.

tekst. M. Szymaniak, T. Niewiadomska