Odnowienie przysięgi małżeńskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Opublikowano: 7 sierpnia 2019 r.

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie 26 maja ponad 60 par małżeńskich odnowiło swoją przysięgę. Poniżej krótka relacja organizatorki wydarzenia.

Jesteśmy grupą małżonków, którzy nieskromnie mówić pragniemy ożywić naszą parafię. Aby pobudzić nas do działania potrzebny był kapłan z głową pełną pomysłów, ale nie ukrywam że nam także ich nie brakuje. Zaczęło się od wspierania naszej młodzieżowej scholki w śpiewie podczas Pasterki czy Triduum Paschalnego. Dołączyły wówczas 2 małżeństwa. Pochwał za piękne przygotowanie liturgii nie było końca, więc co? Schola, która śpiewała tylko w te największe uroczystości włączyła się do oprawy Mszy Świętej w 2 i 4 niedzielę miesiąca. Tu zrodził się pomysł aby 4 niedziela miesiąca była tylko dla małżonków, a po Mszy Świętej indywidualne błogosławieństwo par.

Wyraźnie było widać, że parafianom spodobał się pomysł i Kościół wypełniał się coraz większą liczbą wiernych.

Ks.  Wikary wykorzystał nasz potencjał i niczym Pomysłowy Dobromir wymyślał dekoracje kościoła – Szopka na Boże Narodzenie czy Grób Pański. Pracowaliśmy do późnych godzin nawet nocnych najpierw 3 później 4 małżeństwa z czasem coraz więcej osób, ale to nie była tylko praca już wówczas zaczęliśmy umacniać nasze więzi i tworzyć nieformalną wspólnotę rodzin.

Kolejnym pomysłem były Pikniki Rodzinne przy kościele (01.09.2019 r. mamy już 3 Piknik Parafialny). W październiku ubiegłego roku przy aprobacie księdza proboszcza rozpoczęliśmy przygotowania do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Pragnęliśmy, aby było to zwieńczenie comiesięcznych Mszy Świętych z błogosławieństwem małżonków. Trudno było ustalić datę odnowienia, tak aby pasowała wszystkim z naszej wspólnoty. Ostatecznie wybraliśmy 26.05.2019 r. (dzień nic dodać nic ująć, jedyny w swoim rodzaju).

Stworzyliśmy Księgę Pamiątkową do której wpisywali się małżonkowie pragnący brać udział w odnowieniu, zapisywali swoje intencje , były one omadlane podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i zaniesione w darze podczas uroczystości. Na początku 20 kartek po 1 str dla małżeństwa później 30 str ostatecznie było 40 kartek.

Co miesiąc małżonkowie otrzymywali modlitwy do wspólnego odmawiania:

Za małżonków

Za męża

Za żonę

Za rodzinę.

Powstała wspólnota rodziców modlących się na różańcu za dzieci (2 Róże Różańcowe), krąg Domowego Kościoła. Spotykaliśmy się na wspólnej Adoracji Najświętszego Sakramentu czy Drodze Krzyżowej.

Sama uroczystość? Liczba małżonków odnawiających Przysięgę przerosła nasze oczekiwania. W księdze Pamiątkowej zabrakło stron: pisali na zwykłych kartkach i składali do Księgi – tak wielka była tego potrzeba. Nikt nie mówił, nie sugerował, ale większość panów ubrana w koszulę, garnitury, panie w eleganckich sukienkach – bardzo mnie to wzruszyło. Ubieramy się elegancko jak przeżywamy ważne uroczystości i cieszę się że taką rangę miało wydarzenie.

Gdy małżonkowie czytali treść odnowienia w kościele słychać było szloch. 5-cio letni syn naszych przyjaciół powiedział ,,mamo a dlaczego tu tyle ludzi płacze?” Myślę że w tym momencie wielu z nas myślami powróciło do czasu poznania, zaślubin. Bóg w Sakramencie Małżeństwa umacnia nasze więzi.

Odnawiając przyrzeczenia odnowiliśmy siebie, nasze relacje. Wielu z nas dostrzegło jak ważne jest wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej, przyjęcie komunii świętej, wspólna modlitwa.

Bogu niech będą dzięki za każdy dzień przeżyty u boku tego jedynego, tej jedynej.

Poniżej link do artykułu Gościa Niedzielnego i kilka fotek.

http://bit.ly/2GOQpIr

Autor: Ewa Wykręt