Konferencja “Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”

Opublikowano: 21 listopada 2019 r.

Jak przebiega proces godzenia się rodziców z diagnozą, że ich dziecko będzie niepełnosprawne? Czy da się pogodzić opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem z życiem zawodowym? Jak wychowywać zdrowe rodzeństwo tak, aby czuło się chciane i kochane, a nie urodzone po to, żeby w przyszłości zająć się chorym bratem lub siostrą? Co może pomóc rodzicom w przyjęciu trudnej diagnozy i gdzie mogą szukać pomocy? W jaki sposób będąc osobą towarzyszącą rodzinie, rozpoznać, że choroba dziecka nie została przez nią zaakceptowana i jak można w takiej sytuacji pomóc?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas popularno-naukowej konferencji pt. „Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”.  Organizatorem wydarzenia, jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”. Konferencja odbędzie się 23 listopada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i będzie miała charakter popularno-naukowy. Przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży.

Chcemy wspólnie zastanowić się nad miejscem osób niepełnosprawnych w rodzinie i społeczeństwie oraz dostarczyć nauczycielom, wychowawcom i rodzicom wiedzy niezbędnej do sprawnego funkcjonowania rodziny, w której urodziło się dziecko z niepełnosprawnością. Z tego względu wykłady obejmą zagadnienia związane nie tylko z rodzicami i osobami towarzyszącymi rodzinie, ale także z rodzeństwem.

Do udziału w roli prelegentów zaprosiliśmy psychologów, pedagogów i lekarzy, którzy omówią wybrane zagadnienia z naukowego i praktycznego punktu widzenia oraz rodziców, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością i którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z tym związanych. W czasie konferencji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  • “Wasze dziecko jest chore”. Empatyczna informacja o diagnozie – dr hab. n. med. Jolanta Goździk, Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia ks. J. Tischnera.
  • “Jestem żoną, jestem mężem”. Niezwykłe dziecko w zwykłym życiu małżeńskim, zawodowym, towarzyskim – Marcin Kaniewski, psycholog i psychoterapeuta
  • “Nasze zdrowe dzieci”. Jak je zaopiekować? – Magdalena Sabik, pedagog, terapeuta.
  • “U nas wszystko ok”. Wyparcie choroby własnego dziecka – Radosław Skubiś, psycholog Alma Spei Hospicjum dla Dzieci.
  • “Czy Pan Bóg o nas zapomniał?”. Opieka duszpasterska dla rodziców dzieci niepełnosprawnych – ks. dr Paweł Gałuszka, dr Urszula Miernik – Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie /Fundacja Pomocy Rodzinie w Krakowie.
  • “Czekaliśmy na koniec świata. Teraz jesteśmy szczęśliwi”. Świadectwo rodziców – Iwona i Dominik Sidorowie.

Honorowy patronat nad konferencją Oswoić tabu niepełnosprawności objęła Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Zapisy na konferencję przyjmuje biuro Stowarzyszenia poprzez formularz na stronie www.konferencja.pro-life.pl drogą mailową (biuro@pro-life.pl) lub telefoniczną (12 421 08 43, wew. 110, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowy program, nazwiska prelegentów i pozostałe informacje znajdują się na stronie  www.konferencja.pro-life.pl

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/968665593475117/permalink/997120197296323/

www.jedenznas.pl