Rząd wprowadza stan epidemiczny – ograniczenia m.in. w liczbie wiernych na mszach

Opublikowano: 14 marca 2020 r.

Rząd zdecydował w piątek wieczorem o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu zagrożenie epidemicznego. – Naszym podstawowym zadaniem jest zatrzymanie wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem, jakie zarejestrowali nasi sąsiedzi. Wprowadzamy dzisiaj zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczą instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Stan epidemiczny ma obowiązywać przez 10 dni, z opcją przedłużenia na kolejne 20 dni, a następnie na kolejny miesiąc.

Polska zamyka granice dla cudzoziemców. Obywatele Polski zostaną po przyjeździe do kraju skierowani na 14-dniową kwarantannę. Od niedzieli zostaną wstrzymane połączenia lotnicze i kolejowe. – Zamykamy drzwi przed pandemią i w ten sposób chronimy polskich obywateli – powiedział premier Morawiecki.

– Musimy zamknąć granice przed korowawirusem – zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i samochodowy zostaje utrzymany. Sklepy nadal będą otwarte, ale od nocy z piątku na sobotę w Polsce zostanie ograniczona działalność galerii handlowych, a także działalność barów i restauracji.

– Poza galeriami handlowymi ograniczenia nie obowiązują. Wszystkie sklepy i punkty usługowe a także bankowe zostają otwarte. Podęliśmy też decyzję o zawieszeniu wszystkich pubów, restauracji, kawiarni, klubów i barów. Ponieważ tam gromadzą się ludzie – mówi Morawiecki. Jak dodaje, wszystkie te lokale mogą nadal świadczyć usługi “na wynos”.

Rząd w ramach ograniczeń wprowadza też zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczą one instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych – podkreślił premier.

– Proszę Państwa, to są trudne decyzje, ale one pozwolą nam – mam nadzieję – uniknąć jeszcze trudniejszych czasów. Msze w Polsce będą transmitowane w internecie. Zdaję sobie sprawę, że tego typu ograniczenia zmieniają życie miliona Polaków – dodał Mateusz Morawiecki.

“Uczymy się na przykrych doświadczeniach innych państw – powiedział Mateusz Morawiecki. – W granicach prawa chcemy zrobić wszystko, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Proszę dzieci i młodzież, zostańcie w domu”.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 68. Jedna osoba zmarła. Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia jest obecnie 521 osób hospitalizowanych, 3151 objętych kwarantanną oraz 17784 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

www.ekai.pl