Nie będzie małżeństw kościelnych przez internet w Singapurze

Opublikowano: 12 maja 2020 r.

Katolicka archidiecezja singapurska odrzuciła możliwość zawierania kościelnego małżeństwa za pośrednictwem internetu. Taka możliwość dla małżeństw cywilnych została w Singapurze ustawowo wprowadzona na czas pandemii koronawirusa.

Przyjęte 5 maja przez tamtejszy parlament prawo przewiduje, że małżeństwa będą mogły być zawierane wirtualnie, dzięki bezpośredniemu połączeniu wideo między małżonkami, świadkami i urzędnikiem stanu cywilnego. Również wirtualnie można będzie można dokonać rejestracji zawartego małżeństwa.

Tymczasem archidiecezja singapurska w ogłoszonej nocie przypomniała „znaczenie fizycznej interakcji osób” zawierających sakramentalne małżeństwo i przyjmujących inne sakramenty. Doceniając wysiłki państwa w umożliwieniu zawierania małżeństwa w tych trudnych czasach, zapowiedziała, że Kościół nie będzie celebrował ani rejestrował małżeństw za pośrednictwem połączenia wideo.

Nadal będzie natomiast pomagał parom w osobistym przyjęciu tego sakramentu, przy zachowaniu wszystkich wskazań sanitarnych i obowiązujących zasad dystansu społecznego. Dlatego obecność małżonków, świadków i kapłana musi być realna podczas ślubu. Natomiast internet może być użytecznym środkiem dla krewnych i przyjaciół, którzy – nie mogąc być obecnymi fizycznie – chcieliby tą drogą włączyć się w tę uroczystość w czasie rzeczywistym.

W ten sposób – głosi nota – w czasie obrzędu religijnego zachowane będą zarówno wymogi i głębokie znaczenie małżeństwa kanonicznego, jak też możliwość uczestnictwa w nim rodziny i przyjaciół z zachowaniem bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W liczącym 5,7 mln mieszkańców Singapurze katolików jest 383 tys. Stanowią oni 9 proc. populacji.

www.ekai.pl