Kościół w Polsce żegna bp. Zawitkowskiego i prof. Półtawskiego

Opublikowano: 30 października 2020 r.
Kościół w Polsce żegna bp. Józefa Zawitkowskiego i prof. Andrzeja Półtawskiego. Biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej zmarł wczoraj po długiej chorobie. Miał 81 lat. Natomiast prof. Andrzej Półtawski to jeden z bliskich przyjaciół św. Jana Pawła II. Zmarł w Krakowie w wieku 97 lat. Na razie nie wiadomo kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Urodzony w 1938 roku Józef Zawitkowski był kapłanem od roku 1962. W 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Dwa lata później został biskupem pomocniczym pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika. Nazywany był „złotoustym biskupem”, ze względu na bardzo charakterystyczny styl głoszenia kazań i homilii, w których często bezpośrednio zwracał się do słuchaczy, chętnie cytując narodowych wieszczów i poetów. Szerokiemu gronu czytelników znany był pod pseudonimem „ksiądz Tymoteusz”. Za swoją twórczość literacką został m.in. laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.

Zmarły wczoraj w Krakowie prof. Andrzej Półtawski był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Urodził się w 1923 roku w Warszawie; brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był wybitnym filozofem, etykiem, antropologiem, specjalistą w zakresie antropologii filozoficznej, fenomenologii, filozofii chrześcijańskiej, personalizmu i teorii poznania. Przez szereg lat był współpracownikiem metropolity krakowskiego, abp Karola Wojtyły i św. Jana Pawła II. Wraz z małżonką Wandą Półtawską był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.
www.vaticannews.va