Bp Śmigiel: Rok “Amoris laetitia” to szansa na ożywienie duszpasterstwa rodzin

Opublikowano: 29 grudnia 2020 r.

– To szansa na ożywienie parafialnego duszpasterstwa rodzin i przemyślenie co robić, aby przywrócić małżeństwu i rodzinie właściwe, pierwsze miejsce – mówi przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel w komentarzu dla KAI po wczorajszym ogłoszeniu przez papieża specjalnego Roku Rodziny Amoris laetitia. Zostanie on zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku.

“Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że po raz kolejny wskazuje na rodzinę jako na skarb Kościoła i zagadnienie, które powinno być w centrum uwagi życia eklezjalnego” – powiedział KAI przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Jego zdaniem, papieska decyzja powinna być interpretowana w kontekście wcześniejszego ogłoszenia Roku św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny i patrona chrześcijańskich małżeństw.

– Jest to bardzo przemyślane działanie ze strony Ojca Świętego: najpierw ukazuje nam św. Józefa jako człowieka wielkiej odpowiedzialności i wiary, rozmodlonego, ale i odważnego. A teraz ogłasza Rok Rodziny, który rozpocznie się w uroczystość św. Józefa – przypomniał.

Według bp. Śmigla, Rok Rodziny jest szansą na ożywienie przede wszystkim parafialnego duszpasterstwa skierowanego do rodzin.

“To jest dla nas wielka szansa, aby w codziennym duszpasterstwie parafialnym przemyśleli ponownie, co robić, aby przywrócić małżeństwu i rodzinie właściwe, pierwsze miejsce. Traktujemy to jako wielkie zadanie dla nas, choć trudno teraz od razu wskazywać konkretne cele” – zaznaczył biskup.

Czy Rok Rodziny może być czasem na zgłębienie i przezwyciężenie problemów rodziny zwłaszcza w kontekście nieustającej pandemii? – Uświadomiliśmy sobie w tym czasie, jak ważna jest rodzina. Powróciliśmy też do koncepcji Kościoła domowego. Przypomnieliśmy sobie, że ten Kościół urzeczywistnia się nie tylko w świątyniach, nie poprzez liturgię, ale również w naszych domach – poprzez rodzinną modlitwę, przez małżeńskie więzi i realizowanie w codzienności wspólnoty wiary, nadziei i miłości – wyjaśnił bp Śmigiel.

“Papież pokazuje też, że to jest siła Kościoła i jeżeli Kościół chce się odnawiać, to powinien to czynić także poprzez odnowę małżeństw i rodzin” – dodał przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Kondycja polskich i małżeństw nie napawa jednak optymizmem. Jest coraz więcej rozwodów i mniej małżeństw. Z roku na rok więcej dzieci rodzi się w związkach nieformalnych.

– Jest to zjawisko charakterystyczne dla całego świata zachodniego. Odejście od decyzji, które są na całe życie; przesuwanie decyzji o małżeństwie na późniejszy wiek – w Polsce ok. 30. roku życia, w innych krajach, jak Włochy, nawet na jeszcze później – to są ogromne problemy, przed którymi stoimy. Tu nie ma łatwej odpowiedzi – stwierdził bp Śmigiel.

“My musimy robić to, co do nas należy, czyli zapraszać, pokazywać piękno małżeństwa i rodziny. Nie akcentować wyłącznie kryzysów, bo one oczywiście są, natomiast pokazywać piękno małżeńskiego życia. Robi to zresztą sam papież Franciszek – cała adhortacja “Amoris laetitia” jest o radości w małżeństwie i rodzinie. On zdaje sobie sprawę z tych wszystkich niebezpieczeństw, zasygnalizował je w adhortacji, ale akcent jest położony na to, co pozytywne” – podkreślił biskup.

Jak dodał, chrześcijaństwo zawsze było wobec świata znakiem sprzeciwu, ale “na zasadzie, że pokazuje model życia “pod prąd”, który może nie jest zbyt popularny w danym momencie”. – Jest to jednak droga oparta na zaufaniu do Pana Boga, która prowadzi do realizacji swojego chrześcijańskiego powołania, także w małżeństwie i rodzinie – powiedział bp Śmigiel.

Jedną z pierwszych polskich inicjatyw związanych z Rokiem Rodziny Amoris laetitia, choć zaplanowanych już wcześniej, ma być peregrynacja w diecezji toruńskiej (jej ordynariuszem jest bp Wiesław Śmigiel) obrazu św. Józefa z Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. – Dzięki tej tradycyjnej formie możemy docierać do wielu środowisk, również wiejskich. Przy okazji będzie to okazja na rodzinne i małżeńskie rekolekcje. Wpisuje się to w przeżywanie nadchodzącego czasu – poinformował przewodniczący Rady ds. Rodziny.

www.ekai.pl