Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze

Opublikowano: 18 marca 2021 r.

Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze. Już dziś podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpi zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski. Jutro w uroczystość św. Józefa odprawiona zostanie Msza św. inaugurująca obchody tego szczególnego czasu dedykowanego rodzinie.

– Chcemy w ręce Matki Bożej złożyć naszą troskę o małżeństwo i rodzinę, a także wszystkie inicjatywy, pomysły i działania, które będziemy podejmowali w całym Roku Rodziny – powiedział ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Podkreślił, że modlitwa upływać będzie w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 19 marca będzie ten rok uroczyście otwierał.

Ks. Dyrektor zauważył, że inauguracja Roku Rodziny na Jasnej Górze jest „podążaniem za wskazówkami św. Jana Pawła II, papieża rodziny, który wielokrotnie powtarzał, że przyzwyczaili się Polacy przynosić swoje najtrudniejsze sprawy do Matki Bożej”.

– Doświadczając dzisiaj wielu problemów na poziomie przeżywania miłości małżeńskiej i rodzinnej, chcemy od Królowej Rodzin uczyć się tej miłości, która ma być obecna, dzień po dniu, w naszych małżeństwach, ma rozwijać się i być pomnażana – powiedział ks. Drąg.

Duszpasterz zachęca do zmiany naszej mentalności, bo ona rzutuje na sytuację wszystkich rodzin, zwłaszcza na wychowanie dzieci. Jak podkreślił, Rok Rodziny „Amoris laetitia” to przede wszystkim „czas pokazania radości z miłości”: przestańmy wreszcie narzekać, krytykować świat i stańmy się, jako ludzie wierzący, proaktywni, promujmy wartość małżeństwa i rodziny.

Wśród problemów z jakimi borykają się dziś małżeństwa i rodziny kapłan wymienia odkrywanie tego, żeby zawalczyć o swoją miłość małżeńską i rodzinną. – Doświadczamy tego, że w wielu przypadkach małżonkowie przeżywając problemy zbyt łatwo się poddają, nie potrafią sobie przebaczyć – podkreśla i wyjaśnia, że „ten problem wynika często też z tego, że pochodząc z rodzin z małą ilości dzieci nie jesteśmy nauczeni jak współpracować, jak szukać kompromisów i to ma przełożenie na życie rodzinne”.

Ks. Drąg zauważa także, że jeśli w Polsce mamy ponad 60 tys. rozwodów rocznie, to wiele małżeństw spotkało się z kimś w najbliższej rodzinie, kto przez rozwód przeszedł i w związku z tym pojawia się też w mentalności i to, że i ja mogę ten problem rozwiązać w ten sam sposób.

Dlatego najważniejsze jest dziś promowanie wartości małżeństwa i rodziny, jako wspólnoty, która daje radość, miłość, która daje człowiekowi siły, że razem możemy wzrastać dla siebie nawzajem, dla kraju, dla Kościoła.

Na pytanie, jak polskie rodziny wyglądają na tle innych krajów europejskich, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin odpowiada, że „ciągle jeszcze na poziomie ogólnym udaje nam się mówić o rodzinie, która oparta jest na związku mężczyzny i kobiety, którzy razem, otwarci na siebie i na miłość, poczynają i rodzą dziecko”. – W wielu krajach europejskich mamy już do czynienia z tzw. małżeństwami jednopłciowymi, z eutanazją nawet w przypadku dzieci i plagą aborcji. Na tym tle Polska nie wygląda najgorzej, ale mamy świadomość, że zostało nam to przekazane jako depozyt wiary, na który pracowali nasi przodkowie i nie możemy tego zmarnować, nie możemy mówić, że jakoś damy radę. Mamy obowiązek, by zrobić wszystko, aby wypromować wartość małżeństwa i rodziny – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

Dodaje, że trzeba wrócić do słów Jezusa wypowiedzianych do s. Faustyny, że z Polski wyjdzie iskra miłosierdzia, że będzie rozświetlała inne kraje, by „były silne siłą małżeństwa i rodziny”. – Chcemy odnowy siły naszych rodzin w oparciu o Ewangelię, chcemy troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci – podkreśla kapłan.

Jako jedno z wyzwań Roku Rodziny ks. Dyrektor wylicza także poznanie papieskiego dokumentu „Amoris laetitia” i to nie tylko przez małżonków, ale przede wszystkim przez duszpasterzy, aby parafia stała się uprzywilejowanym miejscem, gdzie duszpasterstwo rodzin będzie tym najważniejszym.

Ks. Przemysław Drąg dziś przewodniczyć będzie modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Jutro, w uroczystość św. Józefa, on także wygłosi kazanie podczas Eucharystii celebrowanej w kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Mszy przewodniczyć będzie przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Rok Rodziny „Amoris Laetitia” zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 r. Watykan przekaże do dyspozycji parafii, diecezji, uniwersytetów, ruchów kościelnych i stowarzyszeń rodzin, narzędzia służące rozwojowi duchowości rodzinnej, formacji i aktywności duszpasterskiej w zakresie przygotowania do małżeństwa, wychowania do uczuciowości młodych ludzi, świętości małżonków i rodzin, aby żyły łaską sakramentu w codziennym życiu.

Ponadto zostaną zorganizowane międzynarodowe sympozja naukowe w celu pogłębienia treści i implikacji adhortacji apostolskiej, dotyczące zagadnień o dużym znaczeniu dla rodzin na całym świecie.

www.niedziela.pl