W tym roku Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się pod hasłem „Dzieci Przyszłością Polski”

Opublikowano: 15 maja 2023 r.

„Spotkajmy się tego dnia jak najliczniej, aby wspólnie afirmować życie i rodzinę. Aby pokazać całej Polsce, że nie ma nic cenniejszego niż szczęśliwa, zdrowa rodzina, oparta na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny otwartych na posiadanie dzieci.  Ale także aby przekonywać o niezbywalnej godności każdego życia – nawet tego najmniejszego czy chorego” – podaje Centrum Życia i Rodziny, wieloletni organizator i koordynator Marszów dla Życia i Rodziny.

Jak wskazano – tegoroczne –ogólnopolskie wydarzenie zaplanowano na niedzielę 18. czerwca i tradycyjnie odbędzie się ono w Warszawie. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku wszystkie Marsze przejdą pod wspólnym hasłem: „Dzieci Przyszłością Polski”. – Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację demograficzną w Polsce i fakt, że w minionym roku w naszym kraju urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. W 2022 roku w Polsce na świat przyszło zaledwie 305 tys. dzieci. Utrzymanie tego trendu będzie oznaczało, że już za ok. 80 lat, Polska będzie liczyła zaledwie 21 mln obywateli – wskazuje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy podkreślają, że współczesne wzorce kulturowe zniechęcają młodych ludzi do posiadania dzieci. Poświęcenie, oddanie i rezygnacja z wielu życiowych przyjemności stają się mało atrakcyjne w zestawieniu z lansowanym przez współczesną „kulturę” wzorem życia bez zobowiązań.

„Współczesne wzorce kulturowe nie sprzyjają decyzji o potomstwie, a za to coraz częściej wiążą posiadanie dzieci jedynie z trudem wychowawczym, ogromnymi kosztami i ograniczeniami rozwoju osobistego i zawodowego. Nie wspominając już o antynatalistycznych ideologiach, zgodnie z którymi każde kolejne dziecko to śmiertelne zagrożenie dla planety” – czytamy w komunikacie Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy wskazują również, że tegoroczne hasło Marszów można rozumieć także w innym kontekście – nie tylko demograficznym. „Dzieci Przyszłością Polski” może być również rozumiane jako konieczność zwrócenia uwagi na szereg niebezpieczeństw ideologicznych, a także cyfrowych, czyhających dziś na dzieci niemalże na każdym kroku. Hasło ma, wobec tego zachęcać do bycia aktywnym i świadomym rodzicem.

Centrum Życia i Rodziny zapowiada, że ogólnopolski Marsz, który odbędzie się 18. czerwca, będzie miał szereg atrakcji dla dzieci – zarówno tych najmniejszych jak i nieco starszych. Wszelkie szczegóły dotyczące Marszów dla Życia i Rodziny będą wkrótce dostępne na stronach internetowych: www.marsz.org, a także www.czir.org oraz www.marsz.info.

Zobacz relację z Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny w 2022 roku: