Zmarła Maria Gruszczyńska. W latach 1973-2004 tworzyła struktury duszpasterstwa rodzin w diecezji opolskiej i gliwickiej.

Opublikowano: 18 maja 2023 r.

Maria Gruszczyńska przyszła na świat we Lwowie w 1927 roku. Dorastała w trudnych czasach wojennych. Pamięta wywozy na Sybir i do Kazachstanu, okrutne działania ze strony okupanta.

W 1944 roku poznała „miłego chłopca” – tak określa z początków znajomości Leszka Gruszczyńskiego, który cztery lata później został jej mężem. Po ślubie urodziło im się trzech synów. W wieku 41 lat ukończyła studia prawnicze i rozpoczęła pracę w urzędzie miejskim.

Niewiele po tym ksiądz proboszcz Bronisław Krzesik zaproponował Marii prowadzenie poradni dla małżeństw. – Nie jestem lekarzem, nie jestem pielęgniarką, ja skończyłam prawo – odpowiedziała zaskoczona. Ostatecznie zgodziła się. Od maja 1969 r. zaczęła w każdą środę prowadzić punkt poradnictwa dla narzeczonych i małżeństw w parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach. Pierwsze tygodnie funkcjonowania poradni nie cieszyły się zainteresowaniem narzeczonych, jednak nie trwało to długo. Maria Gruszczyńska pojawiła się na naukach dla narzeczonych prowadzonych przez kapłana. I obecnym tam młodym ludziom oznajmiła, że chciałby nauczyć ich rozpoznawać, w którym dniu współżycie męża i żony daje poczęcie dziecka. Narzeczeni zaczęli przychodzić, a poradnia zaczęła się rozwijać.

Praca była poprzedzona szkoleniem. Od jesieni 1968 r. do kwietnia 1969 r. została słuchaczką kursu na doradczynię parafialną, który prowadziła mgr Stefania Tettamandi – Klub Inteligencji Katolickiej w Gliwicach. W maju zdała egzamin u lek. gin. Teresy Kramarek – KIK Wrocław, która była autorką polskiej szkoły metody termicznej pozwalającej zapisywać i na bieżąco interpretować okresy płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym.

Ponadto raz w miesiącu w niedzielę głosiła nauki ogólne o miłości małżeńskiej, rodzicielstwie, planowaniu rodziny, roli męża i ojca, według nauki Kościoła Katolickiego.

W 1973 r. została mianowana doradczynią diecezjalną opolską i zaczęła przygotowywać doradców parafialnych. Zorganizowała Studium Życia Rodzinnego – najpierw w Opolu, a po powstaniu diecezji gliwickiej – w Zabrzu, po którym absolwenci mogli podjąć pracę w poradniach rodzinnych.

Od września 1992 r. w nowo powstałej Diecezji Gliwickiej aż do kwietnia 2004 r. pełniła funkcję diecezjalnej doradczyni.

Nagrodzona została przez Jana Pawła II orderem Pro Ecclesia et Pontifice w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

Maria Gruszczyńska była jedną z pierwszych osób organizujących parafialne poradnictwo rodzinne w Polsce. Dzieło, które rozpoczęła na terenie Opola i Gliwic w drugiej połowie ubiegłego wieku, jest kontynuowane po dziś dzień.

Maria Gruszczyńska przeszła do wieczności w wieku 96 lat w dniu 16.05.2023.

Opracowała Natalia Klepacka na podstawie dokumentów wewnętrznych i archiwalnych Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Gliwickiej.