"Co ty wiesz o śmierci?". Pierwszy odcinek rozmów młodych ze starszymi

Opublikowano: 30 października 2023 r.

W projekcie pięciu młodych bohaterów z Polonii, prowadzących nowoczesne życie zagranicą sięga do swoich polskich korzeni, bo ma wrażenie, że może dzięki temu dowiedzieć się czegoś ważnego o sobie i dla siebie. Zdalnie nawiązują kontakt z lokalnymi “gwiazdami”- gawędziarzami i osobami znaczącymi ze starszego pokolenia, mieszkającymi w różnych regionach Polski.

Bohaterowie tego cyklu nie znali się wcześniej, a jednak zdecydowali się porozmawiać ze sobą o sprawach najważniejszych. Dowiedzieć się czegoś o tym drugim człowieku, a przy okazji – o sobie. Zadać mu pytanie: Co ty wiesz o życiu? Co wiesz o różnych jego odcieniach? Ich rozmowy, prowadzone w duchu dialogu międzypokoleniowego, dotyczą spraw najistotniejszych. Odważyli się wirtualnie spędzić ze sobą kilka godzin, podzielić swoimi wartościami, wiarą, spojrzeniem na świat. Wymiana, która między nimi nastąpiła, jest dowodem na to, że dialog międzypokoleniowy nie tylko jest możliwy, ale cenny i ubogacający dla obu stron. A tradycja i nowoczesność mogą iść ze sobą w parze i się przenikać.

Kolejne odcinki publikowane są na Kanale Youtube Fundacji Blisko Rodziny: https://www.youtube.com/@FundacjaBliskoRodziny

Już dziś, szczególnie w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych, można obejrzeć odcinki:

O śmierci – Co ty wiesz o życiu? Co ty wiesz o śmierci? ODCINEK 2

O miłości – Co ty wiesz o życiu? Co ty wiesz o miłości? ODCINEK 1

Młode pokolenie reprezentują:

Ewelina Tomkiewicz – od kilku lat pracuje jako stewardesa w liniach Emirates Airlanes i tak zwiedza cały świat. Prowadzi też konto na Instagramie Happy_anew, gdzie relacjonuje na bieżąco swoje ciekawe podróże.

Kamila Zalewska jest zawodową tancerką.  Od 14 lat mieszka w Londynie, gdzie uczy tańca w szkole BASE STUDIOS. Była m.in. autorką choreografii przed finałowym meczem na Mistrzostwach Europy – EURO 2020. W 2016 roku pojawiła się w teledysku Robbiego Williamsa „Party Like a Russian”. Pojawiała się także podczas występów Jenifer Hudson, Rity Ory, Rihanny czy Glorii Ganor. Pracowała przy The Voice UK, ITV DANCE DANCE DANCE, X-Factor, Eurowizji czy brytyjskiej wersji Got Talent.

Andrzej Banasik mieszka we Włoszech, gdzie prowadzi własny biznes, zajmuje się projektowaniem i nowymi technologiami. Jest pasjonatem sportów ekstremalnych jak szybka jazda na torze motocyklem wyścigowym czy crossowym, wspinania w górach i skałach latem i zimą. 

Daria Wolicka absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, która po studiach pracowała jako nauczycielka muzyki w prestiżowej brytyjskiej szkole. Wtedy odkryła, że w życiu chce więcej. Nie marzy o stałej, ciepłej posadzie nauczycielki w prestiżowej szkole – chce zdobywać i odkrywać świat. Mieszkała już w Barcelonie, Tajlandii i USA, gdzie realizuje swoją pasję do muzyki i tańca.

Katarzyna Kozioł w 2016 roku została zaproszona do pracy przy Światowych Dniach Młodzieży. To był przełomowy moment jej życia – to wtedy odkryła w sobie nowe talenty, przekonała, się że naprawdę dużo w życiu potrafi i dostała pozytywnego, życiowego kopniaka. Po krakowskim spotkaniu, zmieniła pracę, przeprowadziła się do Warszawy, zaczęła litanię do św. Józefa o dobrego męża i… zainstalowała Tindera. To wszystko zaowocowało poznaniem pewnego Amerykanina, polskiego pochodzenia, który kilka lat później został jej mężem. I tak piękne Podlasie zamieniła na stan Colorado w USA, w którym mieszka do dziś.

Starsze pokolenie reprezentują:

Edmund Żak to prawdziwy góral, z zawodu jest budowlańcem i ślusarzem. Sam wybudował swój dom. Jego młodsza o 25 lat żona, to temat do okolicznych plotek. Ale pan Edmund nie ma z tym problemu. Nie martwi się tym, co mówią inni. Najważniej żyć w zgodzie ze sobą i z Panem Bogiem. Lubi pobiesiadować ze znajomymi, a gotowanie jest jego pasją.

Sobiesław Zasada (93 l.) polski kierowca rajdowy, ekonomista i przedsiębiorca. Jego życie to gotowy materiał na dobrą książkę – przygodowo – podróżniczo – historyczną z elementami poradnika: jak zostać biznesmenem.

Krystyna Kijewicz (67 l.)  z Reszla to kobieta pełna wdzięku, o długich, pięknych blond włosach, która jest żywym dowodem na to, że wiek to tylko liczba… Pani Krysia to lokalna aktywistka z Warmi i Mazur. Jest członkinią Zarządu Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz jest reprezentantką Warmii i Mazur w Obywatelskim Parlamencie Seniorów. Działa prężnie na rzecz seniorów na wielu obszarach m.in. organizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jej kalendarz wypełniony jest po brzegi spotkaniami, szkoleniami, koncertami, kawkami.

Barbara Noworolska (84 l.) emerytowana nauczycielka akademicka, wykładowczyni języka polskiego, autorka książek i wierszy, doktor nauk humanistycznych. Urodzona w Krakowie, zakochana w Podlasiu. Kilka lat temu przeniosła się do niego z mieszkania w Białymstoku, bo jak sama przyznaje… w dawnym lokum brakowało już miejsca na książki. A te, to jej wielka miłość. Cały jej dom wypełniony jest literaturą.

Pani Basia jest pod opieką Fundacji Hospicyjnej proroka im. proroka Eliasza

Józef Grzęda (74 l.) ma 6 dzieci i 6 wnucząt. Razem z żoną prowadzą gospodarstwo rolne w Kazimierzy. Kiedyś jeszcze, żeby utrzymać rodzinę, oprócz roli pracował jako listonosz. Za rok z żoną będą świętowali 50 rocznicę ślubu. Pan Józef marzy, żeby zabrać swoją Anię gdzieś w podróż. Pan Józef to artystyczna dusza – gra na trąbce i pisze wiersze.

draw/kodr