Spotkała się Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski

Opublikowano: 4 marca 2024 r.

Podczas spotkania bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny przypomniał, że duszpasterstwo rodzin przenika wszystkie działania pastoralne Kościoła. – Nie przygotowujemy tylko dzieci do pierwszej Komunii św., bierzmowania, ale rodzinę do tego wydarzenia. W związku z tym, potrzebne jest zaangażowanie całej wspólnoty Kościoła oraz towarzyszenie rodzinie na  jej drodze wiary. Nowe podejście duszpasterskie powinno być transwersalne, czyli przenikać wszystkie obszary Kościoła, synodalne, czyli towarzyszące oraz ciągłe, czyli rozłożone w czasie na różne etapy wzrastania w wierze.

Weronika Kostrzewa, dziennikarka, przedstawiła temat „Jak dziś mówić o życiu”. Pokazała, jaki obraz wartości życia dociera do młodych poprzez media społecznościowe.

Michał Kot, były dyrektor Instytutu Pokolenia przedstawił badania młodych 16-24 lat, z których wynika, że młodzi ludzie chcą założyć rodzinę i mieć dzieci. Ważne są dla nich dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi. Mają też obawy, że ich projekt na życie się nie powiedzie, potrzebują wsparcia i poczucia bezpieczeństwa w jego realizacji.

W dyskusji podkreślono, że o wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci trzeba mówić pięknie i prawdziwie. Mamy pokazywać prawdę o życiu oraz kształtować sumienia, by człowiek umiał rozeznawać i rozróżniać dobro od zła. Podejście do obrony prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest skutkiem akceptacji innych wartości, które są u podstaw naszego człowieczeństwa.

Spotkanie Rady KEP ds. Rodziny (Warszawa, 01.03.2024 r.)

KODR